IMG 4637

Välkommen att spela tillsammans med oss i damgolfen på Harabäckens GK!
Ny eller erfaren golfare, ung eller gammal, alla är välkomna. Vårt motto är gemenskap och glädje. Med oss får du spela för nöjets skull och alla hjälps åt under spelets gång.

Damernas speltider är torsdagar
Varje torsdag spelar vi 9-hål golf i trivselns tecken. Någon torsdag i månaden spelar vi en rolig spelform som sker i par eller lag. Vilken typ av spelform kommer att framgå på Min Golf. Damgolfen startar den 7 maj, första starttiden är kl. 17:20. Anmälan senast dagen innan kl 18 via Min Golf. Damgolfen gör uppehåll i juli månad v. 27–31 och startar igen den 6 augusti. Säsongen avslutas den 10 september.

Tjejkväll i shopen
Den 16 april kl. 18:00 bjuder Stefan in till en kväll i golfshopen med möjlighet att ta del av vårens nyheter och golfmode. Vid detta tillfälle passar damkommittén på att presentera sig och informerar om vårens program. Du får tillfälle att träffa gamla och nya golfkompisar.

Damträning med klubbens PRO
Den 6 juni kl. 10:00-12:00 har vi det populära träningstillfället med klubbens PRO som ger tips på enkla övningar för att du ska få roligare med din golf. 

Matchcupen för damer över nio hål

Var med i den roliga och spännande match-cupen över nio hål! Anmälan senast den 23 maj till Anki Rundberg anki.rundberg@mediamail.nu

Damgolfresa - TBA
Vi planerar vi en damgolfresa. Vart när och hur återkommer vi med.

Har du egna tankar och idéer vad vi kan hitta på eller vill du hjälpa till är du varmt välkommen att kontakta någon av oss i kommittén!

Damkommittén 2026

Kommande aktiviteter

JUNI
04

Damgolf 4 juni

2026-06-04 // TORSDAG Kl 17:20 - 00:00
Harabäckens Golfklubb
JUNI
06

Damträning med PRO (Endast för klubbmedlemmar)

2026-06-06 // LÖRDAG Kl 10:00 - 00:00
Harabäckens Golfklubb
JUNI
11

Damgolf 11 juni

2026-06-11 // TORSDAG Kl 17:20 - 00:00
Harabäckens Golfklubb

Kontakt

Anki Rundberg
Eva Larsson
Lisa Eklid